Przedsiębiorstwa i skuteczne zarządzanie ryzykiem

Prowadzenie przedsiębiorstwa nieodłączne wiąże się z ryzykiem – kalkulacją i podejmowaniem różnych decyzji. Aby zabezpieczyć firmę przed zagrożeniami należy kompetentnie zarządzać ryzykiem i umiejętnie je kontrolować.

Jak zarządzać ryzykiem w firmie?

Przedsiębiorstwa zajęły się tym problemem już w latach 90-tych XX wieku. Zaczęło się od tych ogromnych, dzięki którym wypracowane standardy, które obecnie mniejsze podmioty gospodarcze mogą adaptować do własnych warunków i potrzeb. W każdej firmie odpowiednio dobrany system zarządzania ryzykiem – https://www.pwc.pl/pl/uslugi/zarzadzanie-ryzykiem.html może stać się skutecznym narzędziem w zarządzaniu całym biznesem. Będzie tak, ponieważ pomoże on w odpowiednio szybkiej identyfikacji różnego rodzaju zagrożeń, a tym samym w szybkim podjęciu właściwych decyzji i działań zaradczych, które mogą mieć silny wpływ na sukces biznesu. Warto wiedzieć, że do zarządzania ryzykiem można podejść w dwojaki sposób jeśli chodzi o wymiar czasowy. Jest to wtedy zarządzanie ryzykiem jako:

  • Usługa – czyli wykonywany okresowo audyt: przegląd wszystkich aspektów ryzyka i wystawienie rekomendacji. Jest to rozwiązanie tańsze, bez potrzeby tworzenia systemów zarządczych, ale nie rozwiązuje problemu ryzyka które pojawi się między audytami.
  • Proces – w którym powstać muszą odpowiednie struktury identyfikujące i monitorujące ryzyko, z ciągłym i systematycznym nadzorem. Pozwalają one na szybkie i profesjonalne działania naprawcze. Jest to więc rozwiązanie bardziej skuteczne.

Skuteczne zarządzanie ryzykiem

W zakresie zarządzaniem ryzykiem w przedsiębiorstwie wyróżnia się dwie koncepcje, zakładające że ryzyko to:

  • Operacja która się nie uda (koncepcja negatywna)- zagrożeniem jest w tym przypadku możliwość straty albo niezrealizowany cel.
  • Możliwość, której wynik jest nieznany (koncepcja neutralna) – ryzyko traktuje się tutaj jako zagrożenie albo szansę. Wynik może być lepszy lub gorszy od zakładanego wcześniej planu.

W żadnym przedsiębiorstwie nie da się wyeliminować ryzyka całkowicie. Jednak proces zarządzania ryzykiem można prowadzić w taki sposób, że potencjalne zagrożenia zostaną zminimalizowane.