Prawa reklamy – co należy pamiętać?

prawa reklamy

Prawo reklamy dotyczy wszystkich przedsiębiorców decydujących się na działania marketingowe promujące ich firmę. Jego znajomość pozwala na tworzyć uczciwe, a przede wszystkim legalne reklamy, Wyjaśniamy, czego zabrania ten rodzaj prawa.

Prawo reklamy – czego zabrania?

Liczne nowelizacje prawa reklamy doprowadziły do powstania pojęcia tzw. reklamy nieuczciwej. Najprościej rzecz ujmując, są to metody promocji mające na celu zwiększenie popytu na dany produkt przy wykorzystaniu nieuczciwych metod. Taki rodzaj reklamy może zawierać takie cechy jak:

  • wprowadzanie w błąd – wychwalanie wybranych aspektów produktu i celowe pomijanie tych najistotniejszych,
  • treści niezgodne z przyjętymi normami obyczajowymi, na przykład seksualne, nie mające żadnego związku z produktem,
  • nachalność – na przykład, jawne nagabywanie konsumentów,
  • dyskredytowanie produktów konkurencyjnych marek.
prawa reklamy

Prawa reklamy – o czym należy pamiętać?

Warto zaznaczyć, że znajomość prawa reklamy jest konieczna do jej bezpiecznego publikowania w różnych środkach przekazu. W dzisiejszych czasach są to radio, telewizja, prasa, przestrzeń zewnętrzna (np. billboardy lub pasy drogowe) oraz internet. Najwięcej zastrzeżeń budzi to ostatnie medium, które stanowi najpotężniejszy środek do promowania produktów oraz usług. Nie ma szczegółowych regulacji dotyczących tego konkretnego środka przekazu. Dlatego, reklama w internecie jest podporządkowana do zasad stosowanych w przypadku innych mediów. Taka sytuacja rodzi wiele problemów i nieścisłości. Przykładowo, wiele specjalistów stara się przypisać prawo prasowe do twórców blogów internetowych.