Rodzaje ataków internetowych

Zamki w drzwiach, domofony, monitoring, systemy alarmowe. Wszystkie te rzeczy używane są do fizycznego zabezpieczenia mienia przed kradzieżą i innymi działaniami o charakterze przestępczym. Pamiętając o tym, jak wiele dziedzin życia przeniosło się do sieci, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne zadbanie o te kwestie jest również w cyberprzestrzeni. Złodziej internetowy najczęściej pozyskuje dane okradanej osoby. Główny cel, bezpośredni bądź pośredni to nielegalne wzbogacenie się cudzym kosztem. Na jakie niebezpieczeństwa, jako użytkownicy sieci możemy być narażeni?

Cyberbezpieczeństwo – rodzaje ataków

  • Złośliwe oprogramowanie – bardzo często przedostaje się do komputera ukryte w niewinnie wyglądających załącznikach. To oprogramowanie celowo instalowane przez hakerów. Najczęściej umożliwia obejście zabezpieczeń systemu. Umożliwia też śledzenie, przesyłanie dalej Twoich danych osobowych lub instalację kolejnych wirusów.
  • Man-in-the-middle – w tym przypadku haker znajduje się pomiędzy dwoma użytkownikami. Zazwyczaj chodzi o sytuacje, w których zostaje przekazany numer konta w celu dokonania jakiejś wpłaty. Dochodzi do przejęcia wiadomości, atakujący podmienia numer konta, a obie strony nawet nie zdają sobie sprawy, że wydarzyło się coś niepokojącego.
  • DDoS (Denial of Service) – to nic innego jak blokowanie witryny poprzez zalewanie ją dużą ilością danych. Ten rodzaj ataku wymierzony jest często w strony internetowe firm lub innych organizacji. Chodzi tu głównie o utrudnienie dostępu klientom i uniemożliwienie normalnego funkcjonowania witryny.
  • Ransomware – urządzenie szyfrujące wszystkie pliki. Aby móc ponownie z nich korzystać konieczne będzie zapłacenie okupu.
  • Phishing – polega na podszywaniu się oszusta pod wiarygodne źródło. Atak tego rodzaju może przybrać formę wiadomości e-mail lub w komunikatorze internetowym. Zdarzają się również rozmowy telefoniczne. Celem jest wyłudzenie danych, które posłużą się do uzyskaniu nieautoryzowanego dostępu do rachunku bankowego. Czujność i zdrowy rozsądek zwiększą Twoje cyberbezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo w sieci – podsumowanie

Problem jest poważny. Nie oznacza to jedna, że należy całkowicie odciąć się od internetu i nie podchodzić do komputera. Trzeba jednak pamiętać, by korzystać z zasobów www w sposób odpowiedzialny. Nigdy nie powinno się klikać w podejrzane linki, reagować na wiadomości, co do których nie ma pewności, kto jest adresatem itp. Ponadto standardem jest korzystanie z narzędzi, które w znaczący sposób podniosą poziom cyberbezpieczeństwa (https://www.pwc.pl/pl/uslugi/cyberbezpieczenstwo.html). Są to sieci VPN, uwierzytelnianie, szyfrowanie, SIEM oraz antywirusy i zapory. Zabezpieczeń nigdy za wiele, za to zaniechanie może przynieść katastrofalne skutki.