Efektywne zarządzanie płynnością finansową – krok po kroku

W sytuacji, kiedy firma traci płynność finansową pojawiają się problemy w zakresie jej codziennego funkcjonowania. Może ona też stracić zaufanie w oczach kontrahentów i współpracowników. W efekcie również dostęp do podstawowych surowców jest mocno ograniczony, a pod znakiem zapytania stoi przyszłość całego przedsiębiorstw i osób, które są w nim zatrudnione. Dlatego każdy menadżer i inne osoby odpowiedzialne za rozwój powinny wiedzieć jak efektywnie zarządzać płynnością firmy i co ma na nią wpływ.

Efektywne zarządzanie płynnością

Fundamentalne znaczenie w zakresie zarządzania płynnością finansową ma jej odpowiedni pomiar. W ten sposób możliwe jest, bowiem określenie czy firma posiada stabilną sytuację na rynku czy też pojawiły się problemy finansowe. Wskaźniki płynności powinny być stosowane również w celu oceny efektów wdrażanych rozwiązań. To pierwszy krok w stronę oceny sytuacji finansowej każdego przedsiębiorstwa na rynku.

Co istotne, informacje mające zastosowanie podczas pomiarów płynności finansowej powinny być uzyskiwane z najważniejszych dokumentów firmowych, tj. sprawozdań finansowych i ksiąg. Są to wiarygodne i rzetelne źródła, które warto ze sobą łączyć by uzyskać jak najlepsze wskaźniki i dane.

By zarządzać finansami firmy w zakresie jej wpływów i wydatków konieczna jest ponadto analiza obecnej sytuacji i porównanie jej do innych okresów działania firmy w skali roku, kwartału itp. Tym samym możliwe jest wskazanie czy doszło do poprawy czy też pogorszenia sytuacji finansowej i zdolności do ponoszenia bieżących wydatków związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa.

Jak mierzyć zarządzanie płynnością w firmie?

By dobrze mierzyć płynność finansową przedsiębiorstwa konieczne jest określenie bilansu posiadanych środków finansowych – zobacz: https://www.pwc.pl/pl/uslugi/poprawa-plynnosci-finansowej-wsparcie-dla-firm-w-kryzysie.html. Do niego zalicza się zaś:

  • zapasy;
  • papiery wartościowe;
  • należności;
  • środki finansowe;
  • zobowiązania krótkoterminowe.
    Istotne znaczenie w zakresie analizy płynności finansowej ma również rachunek wyników, który wskazuje na przychody ze sprzedaży oraz koszty działalności operacyjnej.
    W procesie oceny bieżącej sytuacji firmy i jej płynności finansowej kluczową rolę odgrywa ponadto tzw. cash flash, na który składają się:
  • przepływy środków pieniężnych;
  • źródła generowania pieniędzy;
  • środki finansowe zgromadzone na koniec okresu rozliczeniowego
    Dodatkowo pod uwagę bierze się także dane analityczne, w tym faktury dla odbiorców i od dostawców, a także dokumenty magazynowe firmy i wyciągi bankowe.