Procedura IPO w Polsce

Initial Public Offering, czyli IPO, jest dokonywaną po raz pierwszy publiczną ofertą, która dotyczy akcji danej spółki. Najbardziej istotnym elementem pierwszej publicznej oferty jest przygotowany w odpowiedni sposób prospekt emisyjny, który w toku odpowiedniego procesu został dopuszczony do emisji na giełdzie przez odpowiedzialną za to instytucję nadzorującą.

Publiczna oferta w Polsce

Publiczna oferta nabycia akcji danej spółki może wystąpić w dowolnej formie oraz w dowolny sposób. Wymogiem jest jednak to, aby była ona skierowana do co najmniej 150 osób, wyjątkiem jest, gdy kierujemy ją do adresata, który nie został oznaczony. Co ważne IPO może być przeprowadzone jedynie w formie oferty publicznej, którą jest przekazanie potencjalnym inwestorom informacji. Muszą one dotyczyć oferty publicznej, zawierać informacje o papierach wartościowych danej spółki oraz warunkach, jakie należy spełnić do ich nabycia oraz muszę one być wystarczające, aby w jednoznaczny sposób podjąć decyzję o zakupie tychże akcji celem uzyskania z nich korzyści.

W momencie, kiedy spółka decyduje się na pierwszą ofertę publiczną, wymagane jest od niej stworzenie prospektu emisyjnego. Musi on zostać przedłożony oraz zatwierdzony przez odpowiednią instytucję posiadającą do tego uprawienia oraz opublikowany. Cała procedura IPO (kliknij) została uregulowana prawnie za sprawą odpowiedniej ustawy. Istnieją jednak wyjątki od powyższej reguły, które również zostały zawarte w odpowiedniej ustawie. Zależą one w główniej mierze od charakteru emisji akcji, czyli od jej wielkości, tego, jaka będzie jednostkowa wartość nominalna papieru wartościowego oraz od tego, jaką osobą będzie nabywca.

Kiedy prospekt emisyjny nie musi zostać sporządzony

Prospekt emisyjny nie musi zostać sporządzony, zatwierdzony, ani opublikowany w sytuacji gdy:

  • oferta skierowana została do maksymalnie 149 osób,
  • została przeznaczona jedynie dla inwestorów kwalifikowanych,
  • w trakcie emisji każdy z inwestorów zakupi akcje o wartości minimum 50 tys. euro,
  • cena jednego papieru nominalnego wynosi więcej niż 50 tys. euro,
  • cena całkowita akcji nie przekracza w ciągu kolejnego roku 100 000 euro,

Inwestorem kwalifikowanym takie podmioty jak instytucje finansowe oraz osoby prawne, które zyskały uprawienia do działań na rynku finansowym. Są nimi wszelkie domy maklerskie, banki, zagraniczne firmy inwestycyjne, fundusze inwestycyjne, otwarte fundusze emerytalne. Mogą nimi być również osoby fizyczne oraz prawne, które spełniają warunki, jakich wymaga wpisu do rejestru inwestorów kwalifikowanych.