Podatek u źródła – od jakich przedmiotów jest pobierany?

Konieczność odprowadzania podatku WHT nie dotyczy każdego typu transakcji międzynarodowych. Tym obowiązkiem podatkowym objęta jest jedynie pewna grupa usług i dochodów, której pełny wykaz można znaleźć w aktualnej ustawie o CIT. W jakim przypadku przedsiębiorcy polscy zostaną płatnikami podatku u źródła?

Podatek u źródła – zakup usług za granicą

W zasadach rządzących poborem podatku u źródła na pewno warto się rozeznać, jeżeli nasze przedsiębiorstwo potrzebuje do sprawnego funkcjonowania korzystania z pracy zagranicznych usługodawców. Mówimy tu jedynie o tak zwanych usługach niematerialnych, czyli zadaniach i działaniach, które nie przybierają realnej, fizycznej formy. Przykłady takich usług to choćby działalność zlecona agencji reklamowej lub SEO, praca organizatora wydarzeń różnego typu, doradztwo zawodowe, księgowe, outsourcing personelu, czy też działalność prawnicza.

Nowelizacja ustawy regulującej odprowadzanie podatku WHT nie precyzuje niestety dokładnych granic, w jakich mieszczą się wspomniane usługi niematerialne. Można by wymienić ogromną liczbę usług, które dopiero zdobywają sobie popularność na dynamicznie rozwijającym się rynku pracy przez Internet. Kwestia tego, czy również one zostaną zaliczone do wyżej wymienionej grupy, pozostaje otwarta.

Pozostałe przypadki – kiedy podatnik zapłaci WHT?

Kolejną grupą umów, w konsekwencji których pojawi się obowiązek zapłaty podatku u źródła (w zależności od sytuacji – 10% lub 20%), będą dochody osiągane przez przedsiębiorstwa świadczące szeroko rozumianą działalność kreatywną. Co za tym idzie, wliczymy tu zyski z praw autorskich i pokrewnych, ale także patentów na wynalazki, praw własności do różnego typu designów oraz znaków towarowych.

Przedstawmy to na przykładzie: jeżeli polskie przedsiębiorstwo zleca zagranicznemu kontrahentowi tworzenie treści w języku angielskim na swoją stronę internetową, by trafić do klientów na tamtejszym rynku, taka umowa sprawi, że polski płatnik będzie musiał odprowadzić podatek od źródła. Kontrahent natomiast otrzyma przychód pomniejszony już wstępnie o kwotę podatku. Co więcej, dotyczy to również uzyskiwania przychodu z różnego typu dywidend i licencji.