Restrukturyzacja a upadłość finansowa – czym się od siebie różnią?

Prowadzenie firmy wiąże się w ogromną odpowiedzialnością. Niekiedy jednak zdarza się, że pomimo ogromnych starań i wkładanej pracy nasza firma napotyka liczne trudności finansowe. Czasami są one do tego stopnia poważne, że nie jesteśmy w stanie opłacić własnych zobowiązań. Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji? Z czym wiąże się taka sytuacja? Jakie mamy z niej wyjścia? Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, koniecznie zostać z nami i zapoznaj się z poniższym tekstem. Zapraszamy do lektury!

Upadłość

Ogłoszenie upadłości finansowej firmy to jedna z opcji, z której możesz skorzystać, jeżeli Twoja firma mierzy się z poważnymi kryzysami. Aby ogłosić upadłość firma musi być całkowicie niewypłacalna. Oznacza to, że nie wywiązuje się ona ze swoich zobowiązań finansowych od ponad trzech miesięcy. Ogłoszenie upadłości zazwyczaj wiąże się z zakończeniem działalności firmy, nie wyklucza to jednak zawierania w trakcie postępowania układów z wierzycielami. O wszczęcie procesu do wydziału gospodarczego ds. upadłościowych i restrukturyzacyjnych sądu rejonowego wniosek może złożyć nie tylko dłużnik, jak bywa w przypadku restrukturyzacji, ale również jeden z wierzycieli. Postępowanie upadłościowe jest również o wiele bardziej kosztowne od restrukturyzacyjnego. Wiąże się ono z całkowitą utratą zarządu nad własnym przedsiębiorstwem. Dodatkowo, jeżeli w trakcie postępowania ujawnione zostaną liczne zaniedbania z Twojej strony, które bezpośrednio przyczyniły się do niewypłacalności, sąd może nałożyć na Ciebie zakaz prowadzenia działalności gospodarczej nawet przez 10 lat.

Restrukturyzacja

Restrukturyzacja jest alternatywnym wyjściem, na które możesz się zdecydować w www.pwc.pl. Do otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego nie jest konieczny stan niewypłacalności, chociaż on również stanowi dobrą przesłankę do podjęcia tego środka. Możesz być jednak także w sytuacji jedynie zagrażającej niewypłacalnością. Restrukturyzacja z założenia nie ma prowadzić do zakończenia działalności całej firmy, ale do jej odratowania. Aby jednak sąd wyraził na nią zgodę, musisz udowodnić w odpowiednim wniosku, że działania restrukturyzacyjne będą korzystniejsze dla Twoich wierzycieli od ogłoszenia upadłości. Za zainicjowanie restrukturyzacji odpowiada jedynie dłużnik. To jemu bowiem powinno najbardziej zależeć na losach własnej firmy. Jest to zdecydowanie opcja dla osób, które chcą w dalszym ciągu kontynuować własną działalność i które mogą pozwolić sobie np. na częściową spłatę długów. Po postępowaniu restrukturyzacyjnym zakończonym sukcesem,dłużnik kontynuuje swoją działalność poprzez realizację układu zaakceptowanego przez wierzycieli.